Большая конференция "Родительское собрание"

БРПО

Дата: 8 октября 2012 в 20:19, Обновлено 12 сентября в 21:59

Піянерская дружына

імя Ніны Ільінічны Хомка

Вярэйкаўскай СШ

ОКТЯБРЯТА

Дэвіз: “Рабіць дабро з адкрытым сэрцам, што можа лепей быць на свеце!”

Накірункі дзейнасці:

- грамадзянска- патрыятычнае выхаванне;

- ахова навакольнага асяроддзя;

- фізкультурна-аздараўленчае выхаванне;

- адраджэнне беларускай культуры.

Мэта і задачы

піянерскай дружыны імя Н.І.Хомка

на 2018/19 навучальны год

Мэта:

Выхаванне грамадзянскасці і патрыятызму, развіццё сацыяльнай актыўнасці, адказнасці і ініцыятывы дзяцей.

Задачы:

1. Актывізаваць вучобу актыва ў суботні дзень праз правядзенне акцыі  “Піянерам быць- цікава жыць”
  2. Пашырыць практыку ўнутрышкольнай перыядычнай дзейнасці;
  3. Адлюстроўваць у сродках масавай інфармацыі і ў інтэрнэт прасторы праз публікацыі справ піянерскай дружыны імя Н.І.Хомка.

Члены савета дружыны

Ядзейка Канстанцін- старшыня савета дружыны

Бармута Мілана -намеснік старшыні савета дружыны

Сцяганосец- Андрэйчык Руслан

Асістэнты- Якубчык Ангеліна, Каляда Дзмітрый

Камандзіры атрадаў:

1. Палякова Наталля (5 клас)
  2. Хабаў Мікіта (6 клас)
  3. Латуціна Аксана (7 клас)
  4. Кліменка Паліна (8 клас)

Камандзір цімураўскага атрада “Міласэрнасць”-

Шабат Дар’я

ПРОЕКТ ТИМУР И ЕГО КОМАНДА

Маніторынг колькаснага саставу вучняў

піянерскай дружыны імя Н.І.Хомка

Вярэйкаўскай СШ на 2017/18 навучальны год

Ніна Ільінічна Зайцава
(Хомка)

Нарадзілася Ніна Ільінічна ў 1929 годзе ў вёсцы Дубляны Мастоўскага раёна.
У 1936 годзе Ніна пайшла ў школу. 17 верасня 1939 г. усіх абляцела радасная вестка: чырвоная Армія вызваліла Заходнюю Беларусь. У тым жа годзе, Ніну і яшчэ шасцярых дзяцей прынялі ў піянеры.
У дзявоцтве Ніна Ільінічна насіла прозвішча Хомка. Пад ім Яна і ўвайшла ў гісторыю ваеннага ліхалецця. А ведаюць яе як піянера-героя. Калі пачалася вайна, сям'я Ніны жыла ў в.Гудзевічы. 30 чэрвеня 1941 г. ў вёску прыйшлі фашысты. Пачаліся расстрэлы, арышты, вобыскі. Шукалі зброю, дакументы, збіралі лепшыя рэчы.
10 ліпеня 1941 г. бацьку Ніны, камуніста-падпольшчыка, расстралялі.
Перад вайной старшыня калгаса а гэта быў муж Нінінай цёткі, купіў сцяг і хацеў уручыць піянерскай дружыне пасля канікул, а тут вайна.
- Аднойчы я пачула размову дарослых, - успамінае Ніна Ільінічна. Яны былі ў рзгубленасці: што рабіць з піянерскім сцягам, які не паспелі уручыць дружыне? Сцяг неабходна было схаваць! Я папрасіла маці даручыцт гэту справу мне. Ведалі ўсе, што за гэта сям'ю могуць расстраляць, Але матуля пасля доўгай размовы згадзілася.
Дома я зашыла сцяг у матрасік навароджанай сястрычкі. Аднойчы ў час вобыску фашысты загадалі ўзяць дзця і падняць матрац. У мяне па целее прабеглі мурашкі: а што, калі загадаюць распароць? Але бяда мінула. Пасля гэтага я перахавала сцяг на гарышчы ў пячной ьрубе.
16 ліпеня 1944 г. дзеці зноў селі за парты. Ніну Хомка абралі старшынёй піянерскай дружыны. Сюды Ніна і перадала 7 лістапада выратаваны сцяг. У чэрвені 1945 г. ён быў перададзены ў Гродзенскі гісторыка-археалагічны музей, дзе знаходзіцца і дагэтуль.
Ніна Ільінічна была ўзнагароджана медалём «За адвагу», доўгі час працавала настаўніцай у Вярэйкаўскай сярэдняй школе. Сёння Яна – ганаровы член батальёна беларускіх арлянят. Яе імя носіць піянерская дружына Вярэйкаўскай САШ. Піянеры-цімураўцы дапамагаюць Ніне Ільінічне ў паўсядзённых справах, а сама Яна – часты госць у школе.
На сустрэчах СА школьнікамі былы піянер-герой не стамляецца паўтараць:«Няхай ніколі не паўтарыцца гэта! Няхай дзеці будуць дзецьмі, а не салдатамі!».

Летопись пионерской дружины им. Н.И.Хомко

Вестник добрых дел

Фотоальбом Пионерии 90

Пионерский галстук в моей семье

Ветераны ВОВ

Визитка пионерской дружиыны

План пионерской дружины

Памятка пионера
Яркие дела дружины

Тимуровский отряд "Милосердие"

ЖИЗНЕННЫЙ ПУТЬ  КАЧАНА И.С.